Haber

ABD Dışişleri Bakanlığı, Nijer Devlet Başkanı Bazum’un sağlığı ve güvenliğinden endişeli

ABD Dışişleri Bakanlığı, 26 Temmuz’da darbenin gerçekleştiği Nijer’de Devlet Lideri Mohammad Bazum ve ailesinin sağlık ve güvenliğinden “derin endişe” duyduklarını duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Miller, Bazum hakkında şunları söyledi: “Onun sağlığı ve kendisinin ve ailesinin kişisel güvenliği konusunda derin endişe duyuyoruz. Zaman geçtikçe, tecrit altında tutulduğu için bu, artan bir endişe durumu haline geliyor.” söz konusu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in tüm görüşmelerinde Bazum’un güvenliğini sorduğunu söyleyen Miller, başkanın bir mesken cezaevinde elverişsiz koşullarda tutulduğu yönündeki haberler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Sözcü Miller, Temmuz ayının sonundan bu yana Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevini yürüten ve aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Müsteşarı olan Victoria Nuland’ın dün habersiz bir ziyarette Bazum’u bizzat görmek istemesinin nedenlerinden birinin de bu olduğunu kaydetti. 7 Ağustos, sağlık kaygılarından kaynaklanıyordu.

Nijer’de darbe

Nijer’de Cumhurbaşkanı Muhammed Bazum, 26 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayına bağlı unsurlar tarafından gözaltına alındı ​​ve o akşam ordu, yönetimi ele geçirdiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alayı Komutanı General Abdurrahmane Tchiani, 28 Temmuz’da Ulusal İç Savunma Kurulu (CNSP) adlı cuntanın liderliğini üstlendi ve geçiş hükümetinin başına geçti.

bozyazihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu