Haber

ABD, Kuzey Kore ile Ön Koşulsuz Müzakereye Hazır

ABD’nin Kore Yarımadası’ndaki gerilimi azaltmak için Kuzey Kore ile her konuyu ön koşulsuz müzakere etmeye hazır olduğu bildirildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü Yonhap’a yaptığı açıklamada, diplomasinin “ileriye giden tek geçerli yol” olduğunu vurgulayarak, diyaloğun “önkoşulsuzluk” unsuru çerçevesinde kurulmasını memnuniyetle karşılayacaklarını kaydetti.

Adı açıklanmayan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, önerilen diyaloğun tarafların bölgedeki güvenlik durumunu ele almak için atabilecekleri adımları tartışmayı içerebileceği anlamına geldiğini söyledi.

Sullivan: Kuzey Kore ile “önkoşulsuz” görüşmeye hazırız

CBS News televizyon programı “Face the Nation”a katılan ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD’nin Kuzey Kore ile nükleer programları hakkında “önkoşulsuz müzakereye” hazır olduğunu belirtti.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un kız kardeşi Kim Yo-jong da ABD’nin diyalog teklifini “aldatma” ve “ülkesinin kalkınmasını engelleme girişimi” olarak nitelendirerek bu “koşulsuz iletişim çağrısını” reddetti.

Kim, füze testinin ardından toplanan BMGK’yi kınadı.

Kim, balistik füze testinin ardından acil toplantı yapan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni (BMGK) kınamıştı.

Kuzey Kore’nin füze fırlatmasının ardından acil toplantı düzenleyen BMGK’den “büyük hoşnutsuzluğunu” dile getiren Kim, füze denemesini “meşru savunma” olarak nitelendirdi.

Kim ayrıca, ABD’nin “düşmanca politikasına” yanıt vermenin Kuzey Kore’nin hakkı olduğunu vurguladı.

haber-susurluk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu