Ekonomi

“ABD’nin teröre verdiği destek son bulmalı”

Çavuşoğlu, Romanya’nın başkenti Bükreş’te gerçekleştirilen NATO Dışişleri Bakanları Toplantısının akabinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ait değerlendirmeler yaptı.

Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da Türkiye’nin terör örgütleriyle sahada mücadele etmeye muktedir bir devlet ve millet olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, Suriye, Irak başta olmak üzere neresi olursa olsun Fetullahçı Terör Örgütü de (FETÖ) dahil olmak üzere tüm terör örgütleriyle mücadeleye kararlılıkla devam edileceğini kaydetti. Çavuşoğlu, Türkiye’nin terörle uğraşında birtakım ülkelerin yaptığı açıklamalara dikkati çekerek, şunları anlattı:

“Terörle gayretimizde dikkat ediyorsanız, ‘evet Türkiye’nin kendi güvenliğini sağlama, terörle çaba etme hakkı var ama’ diyerek hemen uluslararası hukuk, yok işte siviller, yok işte başka şeyler, ‘havadan vurun da karadan girmeyin’ gibi Türkiye’yi engellemeye çalışan teşebbüsler görüyoruz. Yeniden ikili görüşmelerde birtakım muhataplarım bunları lisana getirdiği vakit, biz doğal gerekli karşılıkları verdik. Müttefiklerden takviye bekliyoruz. Teröristleri savunacak ya da teröristleri mağdur göstermeye çalışan açıklamalar duymak istemediğimizi söyledik.”

Bazı ülkelerin Suriye’deki terör örgütlerine destek verdiğini dile getiren Bakan Çavuşoğlu, “ABD başta olmak üzere birtakım müttefiklerin Suriye’deki terör örgütlerine verdiği destek apaçık ortada. Dolayısıyla bu tür desteklerin sonlandırılması gerektiğini söylüyoruz. Yine ayaküstü (ABD Dışişleri Bakanı Antony) Blinken ile yaptığımız görüşmede son İstanbul’daki terör saldırısının sorumlusu, yakalanan terörist ve tekrar kelamda SDF’nin, onu (SDF) tamamen farklı göstermeye çalışıyorlardı, intikam açıklamalarından sonra, okullar ve sivilleri hedef alan terör saldırıları dahil onları da söyleyerek ‘Maalesef bunları sizin verdiğiniz takviyelerle yapıyor’ dedik. Bu desteklerin bir an önce sona ermesi lazım” ifadelerini kullandı.

“Somut adımları görmemiz lazım”

Çavuşoğlu, NATO’ya üyelik başvurusu yapan Finlandiya ve İsveç’in dışişleri bakanlarıyla dün Bükreş’te yapılan üçlü toplantıya ait de kelam konusu toplantının Stockholm’de yapılan Üçlü Daimi Komite toplantısının takibi şeklinde olduğu bilgisini verdi. İsveç’teki yeni hükümetin evvelkine oranla terörle gayret konusunda daha kararlı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

“Suçluların iadesi üzere, terör varlıklarının dondurulması üzere ve ülkedeki terör faaliyetleri devam ediyor, bunların sonlandırılması üzere mevzularda somut adım görmediğimizi söyledik. Maddelerde değişiklikler yaptılar, anayasa değişikliği yaptılar, bunların hepsi olumlu adım fakat bunların uygulamasını da görmemiz lazım. Birtakım yasalar yeni yılla birlikte yürürlüğe girecek. Bunların da bu biçimde uygulanması… Lakin NATO üyeliğinden bağımsız olarak (İsveç’teki) yeni hükümetin terörle uğraşta daha samimi olduğunu görüyoruz. (İsveç’teki yeni hükümet) Türkiye’deki terör ataklarından sonra birtakım müttefiklerden daha güçlü açıklamalar yaptı. Açıklamalar hoş, kararlılık hoş lakin somut adımları görmemiz lazım. Bunları da açık açık konuştuk ve bundan sonra da birlikte bu doğrultuda çalışmaya devam etme konusunda mutabık kaldık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu