Teknoloji

Bu besinleri almayanlar, agresif ve şiddete eğilimli oluyor

Bilim insanları agresif davranışların veya şiddet eğilimi gibi olumsuz kişilik özelliklerin beslenme alışkanlıklarıyla bağlantılı olabileceğini keşfettiler. Peki bilim insanları hangi besinlerden bahsediyor?

Bazı insanların, diğerlerine göre daha agresif olması ve hatta şiddete eğilim göstermesi aslında yedikleri veya yemedikleri besinlerle ilgili olabilir. Pensilvanya Üniversitesi’nden bilim insanları, balık, keten tohumu ve cevizde bulunan omega-3‘ü tüketen kişilerin daha agresif olmaya ve şiddetli patlamalar yaşamaya daha az yatkın olduğunu buldular. Ya da bunu tersten okumak da mümkün. Omega-3’ü tüketmeyen inanların daha saldırgan ve öfkeli karakterler geliştirdikleri tespit edilmiş durumda.

Bilim insanları, besin maddelerini test eden 20’den fazla çalışmayı analiz etti ve en az iki hafta boyunca besin takviyesi alan kişiler arasında saldırganlıkta yüzde 30’luk bir azalma buldu. Omega-3’ün beyin fonksiyonlarını desteklediği gösterildiğinden araştırmacılar, bu tür davranışlara sahip kişilerde iyi çalışmayan mekanizmaların Omega 3 ile iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Omega-3 bir mucize mi?

Bilim insanları Omega-3’ün bu tür vakalarda tedavinin bir parçası olması gerektiğini düşünürken, saldırgan mahkumların tutulduğu cezaevlerinde Omega-3 içeren besinlerin öğünlere daha fazla katılması gerektiğini de vurguluyorlar.

Omega-3 vücudunuzun hayatta kalabilmesi için ihtiyaç duyduğu ancak kendi başına üretemediği bir yağ türü. Omega-3 açısından zengin gıdalar uskumru, somon ve ringa balığı gibi balıkların yanı sıra keten ve chia tohumları, ceviz ve soya fasulyesi olarak listeleniyor.

Bu yiyecekleri sevmiyorsanız, doktorlar bazen besin değeri yüksek olan balık yağı haplarını almanızı öneriyor. Ancak bu gibi besin desteklerini almadan önce doktorunuza danışmanız da şart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu