Haber

Cambridge Analytica Skandalı nedir? Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu’nun Uyarısı Ne Demek?

Cumhurbaşkanlığı adayı Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından Fahrettin Altun ile ilgili bir tweet paylaştı. Peki Cambridge Analytica paylaşımında neler var ve son 10 yılın en büyük skandallarından biri olan Cambridge Analytica skandalında neler yaşandı? Detaylar içerikte!

14 Mayıs seçimlerine sadece 12 gün kaldı. 13.Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun’u Twitter’dan Twitter’dan uyardı:

Altun ise Kılıçdaroğlu’nun tezleriyle ilgili olarak, “Devletin kamu görevlilerini isimlerini anarak hedef göstermesi kabul edilemez.”

Peki Kılıçdaroğlu’nun bahsettiği Cambridge Analytica nedir ve seçim sürecine etkileri nelerdir?

Cambridge Analytica, dünya çapında çok sayıda kullanıcıya sahip olan Facebook’ta yaşanan bir bilgi skandalıyla gündeme gelen İngiliz siyasi danışmanlık firmasıydı. 2013 yılında kurulan şirket kendisini “küresel bir seçim idaresi ajansı” olarak tanımladı.

Cambridge Analytica, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere batı dünyasındaki seçimleri etkilemek için çalıştı.

Donald Trump’ın 2016’daki başkanlık kampanyası sırasında, seçmen davranışını etkilemek için faaliyet gösterdi. İngiltere’nin AB’den çıkışı sırasında seçmen davranışlarını etkilemeye çalıştı.

2018 yılında şirketin Facebook kullanıcılarına ait kişisel bilgileri elde ettiği ve bunu seçim kampanyalarında kullandığı iddiası gündemi sarsmıştı. Cambridge Analytica, Trump’ın dijital kampanyasını yürüttü ve Facebook’ta reklam verdi. Facebook daha sonra bu durumu “aldatıldık” olarak nitelendirdi ve özür diledi.

Nasıl reklam verdiler? Cambridge Analytica veya kısaca CA, “This Is Your Digital Life” adlı Facebook uygulamasını kullanarak 270.000 Facebook kullanıcısı üzerinden yaklaşık 87 milyon Facebook kullanıcısının kişisel verilerini ele geçirerek etik dışı bir şekilde kullandı.

Şirket, “hedef kitlesi hakkında bilgi toplamak” için “davranışsal mikro hedefleme” adını verdiği bir yöntem kullandı. Facebook’taki “seçmen deneklerinin” ihtiyaçlarını ve bu ihtiyaçların zaman içinde nasıl değişebileceğini tahmin edebildi. Seçim zamanı hükümetler.

Sosyal medyada seçmenleri hedef alarak dezenformasyon kampanyaları düzenleyen CA, bu iddiaların ardından 2018 yılında kapatılmış ancak Cambridge Analytica ile bağlantılı yöneticiler tarafından aynı amaçla birkaç şirket daha kurulmuştur.

Birkaç eski Cambridge Analytica çalışanı, Afrika ve Orta Doğu’da siyaseti ve toplumu etkilemeyi amaçlayan bir şirket olan Auspex International’ı kurdu.

Associated Press’e göre Mayıs 2018’de kurulan bir bilgi analitiği şirketi olan Veri Propria, Cambridge Analytica’nın eski yetkilileri tarafından yönetiliyor. Emic adlı bir şirketin 2020 yılında da hükümetler için çalışmaya devam ettiği de ortaya çıktı.

Türkiye’de seçim tarihi yaklaştıkça Kemal Kılıçdaroğlu’nun “siyasi çıkışı” bu bilgiler doğrultusunda daha da anlam kazanıyor.

dogankent-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu