Haber

CHP il başkanları toplantısı 10 saat sürdü: ‘Fırçamızı yedik, şikayetlerimizi ilettik’

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimlerin ardından partisinin genel merkezinde ilk kez 81 ilin il liderleriyle yaklaşık 10 saat süren bir toplantı yaptı. Seçimlerin ardından ortaya çıkan ‘değişim’ davetlerinin dile getirilmesi sürecinde gerçekleştirilen toplantıda, kampanya sürecinde atılan adımların eksikliği vurgulandı.

Toplantı sürerken “24 il başkanı istifasını sundu” iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyleyen il başkanlarına göre, kendilerine “genel merkeze destek için açıklama yapalım” teklifi sunulmadı. .

İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Bugün Cumhurbaşkanımızla illerimize ilişkin hazırladığımız raporları değerlendirdiğimiz verimli, kapsamlı ve oldukça uzun bir toplantı gerçekleştirdik. Ortak basın açıklamamızı sizlerle paylaşacağız. yarın halka açık.”

‘SÖYLEM FARKI DOĞUYOR’

Görüşmenin ‘değişim’ taleplerinin arttığı bir süreçte gerçekleşmesi nedeniyle gergin geçeceği iddia edildi. Ancak toplantıya katılan il liderlerine göre genel olarak “ılımlı” ve “uzlaşıya dayalı” bir toplantı gerçekleştirildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun toplantının başında kendisini “fırçaladığını” belirten bir il başkanı, “Cumhurbaşkanımız ‘Ben seçim sürecinde şunu şunu yaptım, siz falan eksik bıraktınız’ dedi. kelimeleri kullandı.

Edinilen bilgiye göre, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun il başkanlarına yönelik eleştirileri, kampanya döneminde diğer parti üyeleri ve örgüt içi koordineli çalışma yapılmamasına dayanıyordu.

Başta Facebook olmak üzere sosyal medyanın doğru kullanılmadığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Daha çok kişiye ulaşmamız gerekiyordu. Söylem farklılığı vardı. Bu ortaklığı yakalayamadık. Aynı söylemi tüm taraflara yayabilirsek, sonuçlar farklı olurdu.”

İL BAŞKANLARINDAN GENEL MÜDÜRLÜK ELEŞTİRİLERİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tespitlerinin ardından 81 il başkanından 60’tan fazla il başkanı söz aldı. Seçim değerlendirmelerinin ve sunumların yapıldığı konuşmalarda il başkanları da CHP Genel Merkezi’ne yönelik eleştirilerini dile getirdi.

“Zamanında muhatap bulamama” ve “seçim sürecinde koordinasyon sağlayamama” başlıklarının öne çıktığı şikayetlerden biri de örgütsel düzenin sağlanamamasıyla ilgiliydi.

Bir il başkanı, “Şikayetlerimizi ilettik. Bir sonraki seçimlerde olmasın diye doğrudan uyarılarımızı iletme imkanımız oldu” dedi.

YEREL SEÇİMLER ÖNCESİ YAPILACAK MECLİS’İN GÖRÜŞÜ

CHP il başkanları ile gerçekleştirilen toplantının bir diğer gündem maddesi de kongre süreci oldu.

Büyük kongrenin yerel seçimlerden önce yapılması görüşünün gündeme geldiği toplantıda, parti içi tartışmaların parti delegasyonları ve kanallarında yapılması gerektiği vurgulandı.

‘BİLMEDEN KAPIDAN ÇIKMAYIN’

Toplantının gündemindeki bir diğer konu ise yerel seçimlere daha iyi hazırlanma ihtiyacı oldu.

Kılıçdaroğlu, genel seçimlerdeki hataların ve eksikliklerin tekrarlanmaması gerektiği uyarısında bulunarak, yerel seçimlere kadar kapının çalınmamasını talep etti.

CHP ÖRGÜTLERİNE NE OLACAK?

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçimler sonrasında belirlediği yeni “A Takımı”nda parti teşkilatlarından sorumlu genel başkan yardımcısını atamamış, teşkilatları doğrudan kendisine bağlamıştı.

İl başkanları toplantısında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun örgütlerden sorumlu koordinatör ismini paylaşması bekleniyordu. Ancak CHP il başkanları kendilerine herhangi bir atama bilgisi verilmediğini ve Kılıçdaroğlu ile doğrudan temas kurabilecekleri bir sistem üzerinde çalıştıklarını ifade ettiler.

KILIÇDAROĞLU MYK TOPLAYACAK

İl liderleriyle yaklaşık 10 saat toplantı yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu, bugün saat 14.30’da Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini toplantıya çağırdı. Pazartesi günü gerçekleştirilen olağan MYK’dan 3 gün sonra yapılacak olan MYK’nın gündemi açıklanmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu