Haber

Düzce’de depremde hasar gören Sarıdere Köyü Camisi yıkılıyor

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde depremde hasar gördüğü için ibadete kapatılan Sarıdere Köyü Camisi’nin yıkılmasına başlandı.

İl Özel Yönetimi takımları, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü gruplarının 24 Kasım’da yıkım kararı almasının akabinde iş makineleriyle köye geldi.

Çevrede güvenlik tedbiri alınmasının akabinde çalışmalara başlayan takımlar, birinci olarak kubbenin yıkımını gerçekleştirdi.

Ekiplerin mescitteki yıkım çalışmaları devam ediyor.

Sarıdere köyü sakinlerinden Hüseyin Araç, gazetecilere, 1987 yılında yapılan caminin iki sarsıntı gördüğünü söyledi.

Sonrasında mescitte güçlendirme çalışmaları yapıldığını anlatan Araç, buna karşın caminin bu sarsıntıya dayanamayarak ağır hasar aldığını kaydetti.

Araç, “Yıkılan caminin yenisi yapılacak. Çocuklarımızı bu camideki Kur’an kursuna göndermiştik, vakit ve cuma namazlarında geliyorduk. Güzel anılarımızın olduğu bir camiydi.” tabirlerini kullandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü takımları, evvelki gün hasar tespit çalışmalarının akabinde kolon ve kirişlerinde hasar olan Sarıdere Köyü Mescidi’nin yıkılmasına karar vermiş, ibadete kapatılan caminin içinde sağlam kalan eşyalar, vatandaşların yardımıyla boşaltılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu