Ekonomi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı sonuçlandı: Neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Prof. Dr. Vedat Işıkhan, Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ve Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı katıldı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, EKK toplantısında ekonomi politikalarının ve yapısal reform gündeminin eş güdüm içerisinde daha etkin uygulanmasına yönelik değerlendirmeler yapıldığını bildirdi.

Toplantıda Orta Vadeli Programda (OVP) takvimlendirilmiş ve 2024 yılı ilk yarısında tamamlanması öngörülen yapısal reformlarda gelinen aşama değerlendirilerek çalışmaların hızlandırılmasına karar verildiğini belirten Yılmaz, “OVP’de öncelikli reform alanlarımız arasında yer alan tarımsal üretim planlaması ve yeni destek modeli detaylı olarak istişare edilmiştir.” dedi.

Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, toplantıda, Türkiye’nin ekonomik büyümesini hızlandırmak için yatırım, üretim, ihracat ve istihdamı desteklemeye yönelik yürütülen faaliyetlerin değerlendirildiğini ifade etti.

Toplantıda, stratejik sektörlerdeki yatırımların artırılması ve Türkiye’nin üretim kapasitesinin güçlendirilmesi konularında detaylı analizler yaptıklarını ifade eden Bolat, “Özellikle, ihracatımızın sürdürülebilir ve katma değeri yüksek bir şekilde artırılması için alınması gereken önlemler üzerinde durduk.” açıklamasını yaptı.

Bakan Bolat, ihracat artışı ve ithalatın geriletilmesi ile dış ticaret ve cari işlemler açıklarının hızla azaldığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Hayata geçirdiğimiz düzenlemeler ve cari açığın giderek kapanması sayesinde de Haziran ayından itibaren enflasyon ve hayat pahalılığında belirgin ve hızlı bir düşüş başlayacağını artık net bir şekilde biliyoruz.

İstihdamda da rekor bir düzeye ulaşılarak 32,6 milyon vatandaşımız iş sahibi olurken işsizlik oranı %8,6’ya gerileme sürecine devam etti.”

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu