Ekonomi

En düşük memur maaşı 22 bin TL olunca diğer memurlara ne kadar zam yapılacak? Tek bir formüle odaklanma

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz aylarda yaptığı “En düşük memur maaşı 22 bin TL olacak” açıklamalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı konuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Kararın Temmuz ayında TBMM’den geçmesi planlanırken, masadaki formülde memurlara nispi zam ve seyyar zam yer alıyor.

“KIDEMİ DİKKATE ALARAK ARTIŞ YAPMAK İSTİYORUZ”

Memur maaşlarına yapılan zam ile ilgili olarak TRT Haber’e konuşan Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Tarkan Varlıklı, “Kamu görevlilerinin en çok merak ettiği şey bu zammın diğer kamu çalışanlarına nasıl yansıyacağı. Asıl beklenti ünvanı alması. kişi, kademeli olarak ücretler arasındaki farkı dikkate alarak, kıdem dikkate alınarak ücretler arasındaki farkı dikkate alan bir artış yapılması beklenir.” söz konusu.

“ORANTILI ZAMANDA ZAMAN”

Buna göre, tablodaki formüllerden biri, önce maaşlarda orantılı bir artış yapmak ve bunun üzerinde kademeli bir artış vermektir. Bunun dışında yine masada çeşitli formüller var. Kesin olan, Temmuz ayında memur maaşlarına zam yapılacağıdır.

GÖZLER ENFLASYONDA 5 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK

Memurlar maaşlarını her ayın 15’inde alırken, maaş bordrolarının açıklandığı son tarihler de dikkate alınarak zam oranı 5-6 Temmuz’da belirlenmeli. 5 Temmuz’da TÜİK enflasyon verilerini açıklayacak ve toplu iş sözleşmesine göre alınacak zam o gün netleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu