Haber

Erdoğan’ın Ta Nea gazetesinden haritalı yorumu

Yunanistan’ın en çok okunan gazetelerinden Ta Nea, geçen ay cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki 5 yıl içinde olası saldırılarına odaklandı.

“KAZANIMLARINI KORUMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Ta Nea’daki haberlerde, “Erdoğan’ın dış cephelerini açın”Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu unvanı kullanırken önümüzdeki 5 yıl içinde bazı “kapatılmayan konuları” kapatmaya çalışacağını belirtti.

Makalede, “Agresif politikaları sayesinde elde ettiği kazanımları savunmaya çalışacak. Bunu yapacak mı? Ve nereye kadar yapacak. Erdoğan adını altın harflerle yazdırmak istiyor”yorum yapılmıştır.

“ABD İLE STRES İLİŞKİLERİ”

“ABD ve NATO”Ankara’nın olası saldırılarını değerlendiren Yunan medyası başlığı altında, Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerin 2003’ten bu yana gergin olduğunu, “Bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bu yana iki ülke ilişkileri en kötü dönemini yaşıyor. Türkiye F-35 programından dışlandı, Halkbank davası var, belkemiğini terörist olan Suriye Demokrat Partisi var. ABD’nin Suriye’de desteklediği örgütler PKK/PYD/YPG’nin gücü var. Erdoğan, 15 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişimi ve terör örgütü elebaşı Fethullah Gülen’i iade etmemekle de ABD’yi suçlama fırsatını da kaçırmıyor. Bu gerilim daha ne kadar uzatılabilir?”yorum yer aldı.

“AB’YE GİRMEK ZOR”

Ta Nea, Avrupa Birliği ile Ankara arasında sürmekte olan AB üyelik diyaloğuna da değindi, “Bu olasılık klinik olarak öldü. Avrupa Birliği dev bir Türkiye’nin üyeliğini kaldıramaz” yorumunu yaptı. Gazete, Türkiye ile Yunanistan ve Kıbrıs Rum tarafı arasında sık sık gerginlik yaşandığını yazarken, mülteci sorununun da dikkat çekici bir faktör olduğunu belirtti.

“RUSYA VE ÇİN İLE SONSUZA KADAR DEVAM EDEMEZ”

Türkiye’nin son dönemde Rusya ve Çin’e çok yakın olduğunu hatırlatan Yunan gazetesi, şunları kaydetti: “Bu iki ülke ile ilişkilerin gelişimi, Batı’dan kopmadıkça sonsuza kadar devam edemez.”sözlerine de yer verdi.

“KÜRT SORUNU EN BÜYÜK BAŞ AĞRISIDIR”

Kürt sorunu için, “Güvenlik açısından Ankara’nın en büyük baş ağrısı”Ta Nea’nın, “Bu nedenle Erdoğan komşularla sıfır sorun politikasından vazgeçti ve Suriye ve Irak’ta askeri operasyon başlatıldı”sözünü kullandı.

“İSLAM ÜLKELERLE İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİYOR”

Ankara’nın Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve bölgedeki diğer ülkelerle ilişkilerinin bir dönem kriz seviyesinde olduğunu yazan gazete, Filistin nedeniyle İsrail ile ilişkilerin gerginleştiğini söyledi. Ancak haberlerde Erdoğan’ın ilerleyen dönemde bu ülkelere olan ilgisini geliştirerek krizi aştığı aktarıldı.

KAYNAK: SÖZCÜ GAZETE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu