Ekonomi

Kamu borçları yapılandırılırken tahsil edilmek üzere hesaplanan rakamlar

Yeniden yapılanma ile birlikte kamu kurumlarına borcu olan şahıs ve şirketlerin borçları da çözülecek.

Yeniden yapılanma, öncelikle vergi ile SSK ve Bağ-Kur prim borçlarını kapsayacak.

31 Aralık 2022 tarihinden önceki tüm kamu alacak ve borçları yeniden yapılandırma teminatı içermektedir.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen yapılanma sonucunda vergi daireleri tarafından 43,5 milyar lira, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından 47,8 milyar lira tahsil edilebileceği öngörülmüştü.

Tasarının Etki Analizi

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin Etki Analizi Yapıldı.

Vergi dairelerinde 521 milyar lira alacak

Teklifin kesinleşen alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma kararları kapsamında vergi dairelerine ödenecek toplam 521 milyar liralık alacak yer alıyor.

Borçlu sayısı ise 14 milyon 156 bin 341 kişi.

Teklif kapsamında vergi dairelerine borçlu sayısı 14 milyon 156 bin 341 kişi olarak belirlendi.

2 bin liranın altındaki borç terk edilecek

Teklifle 2 bin liranın altındaki borçların silinmesi öngörülürken, bu kapsamda borcu silinecek 7 milyon 691 bin 666 kişi mahsup edildiğinde borçlu sayısı 6 milyon 464 bin 675 kişi oluyor. Düzenleme ile vergi dairesine borcu olan 7,6 milyon kişinin 4,6 milyar liralık borcu silinecek.

Vergi dairelerinde 215 bin 511 belge yapılandırılabilecek

Kesinleşmemiş veya dava aşamasında olan alacaklar için yeniden yapılandırma imkanı getirilirken, dava aşamasındaki alacaklara ilişkin yeniden yapılandırma kararlarına dahil edilebilecek dava sayısı vergi daireleri için 215 bin 511 oldu. Derdest davalarda ihtilaf konusu olan vergi ve para cezası tutarı ise 181,2 milyar lira olarak belirlendi.

SGK’ya toplam 196 milyar lira ödenecek

Kesinleşen SGK alacakları yönetmelik kapsamında yer alırken, bu kapsamda SGK’ya ödenecek toplam 196 milyar TL alacak tazmin edildi.

Yönetmelik ile Kuruma borcu olan 3 milyon 277 bin 5 işyeri ve 14 milyon 613 bin 574 sigortalının borçları yeniden yapılandırılacak.

2 bin liranın altındaki borçları silinecek 332 bin 450 işyeri düşüldüğünde 2 milyon 944 bin 555 işyeri olacak.

SGK’ya ödenecek 4.8 milyar liralık idari para cezası kapsamında

Kesinleşen alacaklara ilişkin yapılandırma hükümleri kapsamında SGK’ya ödenecek 4,8 milyar lira idari para cezası da yer alıyor.

Tahsilat imkânı bulunmayan idari para cezaları da uygulamadan kaldırılacaktır.

Türkiye’ye izinsiz giriş yapan yabancılara uygulanan ve bu kişilerin yurt dışında olmaları nedeniyle tahsil edilemeyen idari para cezaları da iptal edilecek. Bu kapsamda 12 bin 506 kişinin 165 milyon 137 bin 779 lira borcu silinecek.

Genç girişimcilere sağlanan kazanç muafiyeti miktarı da güncellendi.

Yönetmelik ile genç girişimcilere sağlanan fayda muafiyeti miktarı da güncellendi. İstisnada belirtilebilecek fayda bedelinin gelir vergisi tarifesinin ikinci dilimi (2023 yılı için 150 bin lira) olarak belirlenmesi durumunda bu istisnanın vergi maliyeti 2023 yılında 1,1 milyar lira olacak ve düzenleme ek maliyet getirecek. 500 milyon lira.

Öğrenim kredilerindeki gecikme zammı iptal edildi.

Teklif ile geri ödemesi başlayan veya takibe alınmak üzere vergi dairesine intikal ettirilen tahsilat ve katkı kredilerindeki gecikme zammı da iptal ediliyor. Bu kapsamda 4.5 milyar liralık gecikme zammı vergi daireleri tarafından takip edilen toplam 1 milyon 431 bin 535 kişinin borçlarından silinecek.

Sporcu fiyatlarından kesilen vergilerin iadesi için ödenek

Kampanya, sporcu fiyatlarından kesilen vergilerin iadesine olanak sağlıyor. Düzenlemenin yaklaşık 1 milyar lira vergi maliyeti olacağı tahmin ediliyor.

Yönetmelik aynı zamanda sigorta sektöründe eşdeğer mal ve yeniden kullanılabilir parçaların kullanılmasının da önünü açıyor. Trafik sigortası poliçelerinde 1,4 milyar lira, kasko poliçelerinde 2,4 milyar lira olmak üzere toplam 3,8 milyar lira tasarruf sağlanacağı tahmin ediliyor.

haber-hinis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu