Haber

Kar yağışı beklenen Kiev’de enerji sorunları yaşanıyor

Ukrayna’da Rusya’nın işgaliyle başlayan savaş dokuzuncu ayını doldururken, kış mevsimi nedeniyle halkı sıkıntı günler bekliyor. Başşehir Kiev’de eksiye düşen sıcaklıkla birlikte Pazar günü yoğun kar yağışı bekleniyor.

Ukrayna elektrik dağıtım şirketi Ukrenergo tarafından Cumartesi günü yapılan açıklamada elektrik üreticilerinin toplam ihtiyacın ancak üçte birine cevap verebileceği ve bu nedenle ülke çapında kesinti ve kısıtlama yaşanabileceği belirtildi.

Zelenskiy’den güç tasarrufu çağrısı

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenskiy ülkenin 24 bölgesinden 14’ünde ve Kiev’de elektrik kısıtlaması olduğunu ve her bölgede 100 binden fazla kişinin bundan etkilendiğini açıkladı. Zelenskiy görüntü bildirisinde “Akşamları tüketim artarsa kesinti sayısı da artabilir” ifadelerini kullanarak “Bu, şu anda güç tasarrufu yapmanın ve akılcı bir biçimde tüketmenin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor” dedi.

Ukrayna’nın en büyük özel enerji sağlayıcısı DTEK’in perakende kolu YASNO’nun işletme müdürü Sergey Kovalenko Kiev’e güç sağlıyor. Kovalenko kentteki durumun güzelleştiğini lakin hala “oldukça zor” olduğunu belirterek kent sakinlerinin günde en az dört saat elektriğe sahip olması gerektiğini kaydetti.

Kovalenko Facebook sayfasında “Geçtiğimiz gün en az dört saat elektriğiniz olmadıysa, DTEK Kiev Elektrik Şebekeleri’ndeki meslektaşlarımıza yazın, onlar sorunun ne olduğunu anlamanıza yardımcı olacaktır” diye yazdı.

Rusya’nın Çarşamba günü gerçekleştirdiği son bombardıman şimdiye kadar savaşta en fazla hasarı meydana getirerek, milyonlarca insanın susuz, elektriksiz ve ısıtmasız kalmasına neden oldu.


Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko’yu eleştirdiFotoğraf: picture-alliance/ZUMA Press/P. Gonchar/NurPhoto/S. Kharchenko

Rusya sivil halkı amaç almadığını, Moskova’nın enerji altyapısına saldırılarının ise Kiev’in müzakere konusunda isteksiz olmasının sonucu olduğunu belirtiyor.

Zelenskiy’den Kiev Belediye Başkanı’na eleştiri

Zelenskiy Cuma günü yaptığı açıklamada Kiev Belediye Lideri Vitali Kliçko’yu da eleştirdi. Zelekskiy Kiev Belediye Başkanı’nın Rus akınları sonrasında elektrik ve ısınmadan yoksun kalanlara yardım etmek için acil durum barınakları kurmakta berbat bir iş çıkardığını söyledi.

Ukrenergo elektrik kesintilerinin devam edeceğini söyledi ve hudutlu güç kullanımı davetinde bulundu. Telegram iletileşme uygulaması üzerinden açıklama yapan Ukrenergo “Size hatırlatmak isteriz ki, artık her Ukraynalı sadece elektriği idareli tüketerek elektriği kesilen evlere yeniden elektrik verilmesine yardımcı olabilir” dedi.

Savaştan evvel 2,8 milyon nüfusa sahip olan Kiev’de kar yağışının hafta ortasına kadar devam etmesi hafta ortasına kadar devam etmesi beklenirken sıcaklıkların sıfırın altında kalacağı iddia ediliyor.

Reuters / SSB, EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu