Ekonomi

KAYSO ihracat rakamlarını değerlendirdi

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Geçtiğimiz yılın ilk dokuz ayına göre ihracatta yüzde 8,74 oranında düşüş yaşandığını açıklayan Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci, Kayseri’nin 2023 yılının ilk dokuz ayındaki toplam ihracat sayısının 2 milyar olduğunu açıkladı. 675 milyon 174 bin dolar.

Ağustos ayında Kayseri’den 150 ülkeye ihracat yapıldığını açıklayan Lider Büyüksimitci, ihracata en çok katkı sağlayan branşlardan birinin mobilya branşı olduğunu, ardından elektrikli ev aletleri ve kabloların geldiğini belirterek, en fazla ihracat yapılan ülkeleri Irak olarak sıraladı. , Almanya ve ABD.

Başkan Büyüksimitci, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kayseri olarak iller arası sıralamada geçen yıl 11. sıradayken bu yıl 10. sıraya yükseldik. Ayrıca ihracatımızın yarısını ithal eden bir iliz. Bu anlamda cari açığa olumlu katkı sağlıyoruz. Maalesef ihracat pazarlarında önceki aylara göre gözle görülür bir iyileşme yok. Küresel ticarette sakinlik devam ediyor ama biz yılsonuna kadar kayıplarımızı telafi etmeye çalışıyoruz. İhracatçılarımızın gayretleri ve devletimizin desteğiyle en azından geçen yılın rakamlarını yakalayacağımıza inanıyorum. İhracat performansımızın giderek artacağını umuyor, emeği geçen tüm sanayicilerimize ve çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

haberkemaliye.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu