Ekonomi

KOSGEB’den dijital dönüşüm danışmanlığı

KOBİ’lere yönelik dijital dönüşüm danışmanlığı desteğini yeni yılla birlikte başlattıklarını belirten Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme Müdürlüğü (KOSGEB) Lideri Hasan Basri Kurt, “Bu hizmeti alan işletmelere 20 bin liraya varan destekler sağlanacak. .” dedim.

Kurt, KOSGEB’in bu yıldan itibaren imalat sanayinde faaliyet gösteren KOBİ’ler için uygulamaya koyduğu dijital dönüşüm danışmanlığı desteği hakkında bilgi verdi.

işletmelere ziyaret

Destek programının KOSGEB ile TÜBİTAK Türkiye Sanayi Sevk ve Yönetim Enstitüsü (TÜSSİDE) işbirliği sonucunda hayata geçirildiğini belirten Hasan Basri Kurt, bu kapsamda eğitimlerini tamamlayan dijital dönüşüm danışmanlarının işletmeleri ziyaret ederek dijitalleşme durumlarını belirleyeceklerini söyledi. .

Kurt, KOSGEB ile TÜBİTAK TÜSİDE’nin 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi’nde yer alan dijital dönüşüm olgunluk değerlendirme sisteminin hayata geçirilmesi ve işletmelerin dijital dönüşüm yol haritalarının belirlenmesi konusunda 2021 yılında iş birliği anlaşması imzaladığını hatırlattı.

20 bin liraya kadar destek

Protokol kapsamında imalat sanayindeki çalışanlar, yöneticiler, danışmanlar, akademisyenler, kesim uzmanları TÜBİTAK TÜSİDE tarafından dijital dönüşüm danışmanı olmak üzere eğitildiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“En az ön lisans derecesine sahip adayların katıldığı eğitimlerde ‘Sanayi Devrimi Teknolojileri’, ‘D3A Dijital Dönüşüm Değerlendirme Aracı ve Kullanımı’ ve ‘Danışmanlık Becerileri’ olmak üzere üç ana kümede eğitim verildi ve sertifika alan 36 danışman DDX Model (tubitak.gov.tr) portalına kayıtlı ‘dijital rozet’ ile dijital dönüşüm değerleme ve yol haritası danışmanlığı almak isteyen işletmeler buradan da başvurabilirler.Başvuru formunu dolduran işletme danışman havuzuna ulaşabilir. Bu hizmeti alan işletmelere 20 bin liraya kadar geri ödemesiz takviye sağlanacak.”

İşletmeler için dijital olgunluk değerlendirmesi

DDX modeli ile KOBİ’lerle eşleştirilen danışmanların işletmeleri ziyaret ederek burada dijital olgunluk değerlendirmesi yapacaklarını anlatan Kurt, şunları kaydetti:

“Dijital yaka kartı sahibi danışmanlar, işletmeleri organizasyon yapısı, müşteri yönetimi, ürün geliştirme, tedarik zinciri ve üretim yönetimi boyutları açısından değerlendirecek ve sıfır ile 4 arasında bir puan verecek. işletmeler için dönüşüm yol haritası. İşletmeler bu özel stratejiyi bildirdikten sonra bir rapor hazırlayacak. Bir yıl sonra dijital dönüşüm danışmanları işletmelere giderek yapılan değişiklikleri tespit eden bir rapor oluşturabilecek.”

Destek, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisinin bir parçasıdır

Kurt, dijital dönüşüm danışmanlığı desteğinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2019 yılında açıkladığı “2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi” kapsamında KOSGEB tarafından tasarlandığını belirtti.

Strateji hakkında bilgi veren Kurt, “Söz konusu strateji, işletmelerin dijital dönüşüm yol haritasını belirlemek, işletmenin büyüklüğüne göre karşılaştırmalar yapmak, yapılan yatırımların etkisini izlemek, dijital dönüşümü geliştirmektir. sanayi politikalarına bilgi sağlamak, işletmelerin dijital dönüşüm olgunluk düzeylerini ve yol haritalarını geliştirmek amacıyla olgunluk değerlendirme sistemi, yatırım yapılacak alanları belirleyerek yatırım yapılacak alanları ortaya çıkaracak bir Türkiye modeli geliştirmeyi hedefliyor.

KAYNAK: ANALİZ GAZETESİ

arsin-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu