Haber

Kürtçe seçmeli derslere başvurular 12 Şubat’a kadar yapılabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaokullarda (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) Yaşayan Diller ve Lehçeler dersi kapsamında Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçeleri seçmeli dersler arasında yer alıyor.

Ortaokullarda 2024-2025 eğitim-öğretim yılı seçmeli ders seçim süreci 30 Ocak 2024 itibarıyla başladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, ilgili seçmeli ders en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi halinde okullarda okutulabilecek.

Rudaw’da yer alan habere göre geçmiş yıllarda Kürtçe seçmeli derslerin önündeki engellerden biri de yeterli sayıda öğretmenin bulunmamasıydı.

Bakanlığın açıklamasına göre, okullarda ilgili alanda yeterli öğretmen bulunmayan derslerin seçilmesi halinde, maaş/ek ders karşılığında öncelikle başka okullardan atama yoluyla öğretmenler görevlendirilecek, bunun mümkün olmadığı durumlarda ise öğretmenler görevlendirilecek. Bu dersler ücretli öğretmen atanarak verilebilir.

Yaşayan Diller ve Lehçeler (5, 6, 7 ve 8. sınıflar) dersi kapsamında okutulan seçmeli Kurmanci ve Zazaki derslerine ilişkin taleplerin 12 Şubat 2024 tarihine kadar öğrencilere ve velilerine elektronik veya yazılı olarak iletilmesi ve e-okul sistemine işlenecektir.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu