Ekonomi

Madencilerden tanıtım yanıtı

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu ve Amasra Kurum Müdürlüğü’nde çalışan maden işçileri, dün düzenlenen tanıtım ihalesinde bankaların verdiği tekliflere tepki gösterdi.

TTK Kozlu Kurum Müdürlüğü’nde görev yapan maden personeli, 9 Aralık 2022 sabah mesaisi öncesi taş ocağı önünde toplandı. Genel Maden İşçileri Sendikası Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakacı ve Kozlu İşçi Sendikası Yönetim Kurulu Üyesi Yener Aslanboğa, çalışanlara birer konuşma yaptı. Maden işçileri, öncelikle Bartın’daki faciada şehit olan 42 madenci ve tüm maden şehitleri için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Ardından bir konuşma yapan Yener Aslanboğa, tanıtım ihalesinde bankaların 35 bin TL’nin altındaki tekliflerini kabul etmediklerini söyledi. Madencilerin yer altında büyük bir özveriyle çalıştıklarını belirten Aslanboğa, “Biz madenciyiz. Yer altında doğa ile savaşıyoruz. Emeklilere 10 bin TL promosyon verip bize 15 bin TL promosyon teklif eden bankaları kınıyoruz. İstiyoruz. madenci hak ettiği ücretle anlaşılsın.” söz konusu. Madenciler daha sonra baretlerini yere çarptılar ve bankaları protesto etmek için ıslık çaldılar.

GMİS Amasra Şube Başkanı Ümit Çınar da sabah mesaisi öncesi TTK Amasra Kurum Müdürlüğü’ndeki terfi ihalesi hakkında işçilere bilgi verdi. Çınar, maden işçisinin hak ettiği promosyon fiyatıyla anlaşılmasını beklediklerini söyledi. – ZONGULDAK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu