Ekonomi

Musk & Apple savaşı, Euro Bölgesi’nde yavaşlayan enflasyon – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Investing.com – Çin borsaları ve öteki riskli varlıklar, Ulusal Sıhhat Kurulunun yaşlılara yönelik aşılamaları hızlandıracağını açıklaması ve COVID-19’un tehlikelerine ilişkin felaket uyarılarından uzaklaşmasıyla yükseldi. Euro Bölgesi’nde enflasyonun beklenenden daha düşük gelmesi tahvil getirilerini de düşürdü (ancak Avrupa Merkez Bankası başkanı ikna olmadı). ABD borsaları, bu iki faktörün yanı sıra Elon Musk’ın sansür ve piyasa suistimali iddialarından dolayı Apple’a saldırmasıyla da destekleniyor. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) ise geçtiğimiz tatil haftasında seyahat talebinin gücüne yönelik bir gösterge sunacak.

İşte 29 Kasım Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Çin, aşılama kampanyasını hızlandıracak

Çin piyasaları, Ulusal Sıhhat Kurulunun (NHC) COVID-19’a yaklaşımındaki daha kapsamlı bir değişimin kesimi olarak yaşlıları aşılama suratını artıracağını açıklamasının akabinde yükseldi.

Nadiren düzenlenen bir basın toplantısında NHC, virüsle ilgili telaffuzunu de değiştirerek baskın Omicron varyantının, evvelki varyantlardan daha az tehlikeli olduğunu söyledi.

Nispeten etkisiz aşılarla düşük aşılama oranları – bilhassa ileri yaş topluluklar ortasında – yetkililerin, Pekin’in COVID-19 kısıtlamalarının yükünü hafifletme konusunda tereddüt etmelerinin başlıca nedenlerinden biri. Bu arada anlatıdaki değişim, Çin’in krizi üstün bir formda ele aldığının ispatı olarak düşük olay oranlarını önemseyen evvelki siyasetten da bir uzaklaşma manası taşıyor.

Çin borsaları %4 oranında yükselirken offshore yuan %1 artış yaşadı. Bilhassa de yine açılma atağının doğrulanması, hafta sonunda gördüğümüz üzere daha yıkıcı protestoları önleyebileceği istikametinde algı yarattı.

2. Euro Bölgesi’nde enflasyon yavaşlıyor

Euro Bölgesi; Almanya ve İspanya’dan açıklanan sayıların beklentilerin altında kalmasıyla, enflasyonda tepeye büyük bir adım daha yaklaşmış üzere görünüyor. Bunun üzerine Euro Bölgesi tahvil getirileri sert bir düşüş yaşadı.

Almanya’nın en büyük federal eyaletlerinden gelen veriler; ısıtma ve araç yakıtı fiyatlarındaki düşüşün yanı sıra televizyon gibi dayanıklı tüketim mallarının fiyatlarında görülen büyük düşüşün de etkisiyle Ekim ayında fiyatların aylık bazda %0,3 ila %0,8 arasında düştüğünü gösterdi.

Euro Bölgesi’nin dördüncü büyük iktisadı olan İspanya’da TÜFE %0,1 düşerken Ağustos ayında zirve yapan ulusal oran da %6,8’e geriledi.

Analistler, çekirdek enflasyon ölçümlerinin hâlâ güçlü olması nedeniyle sayıların temel eğilimde düzleşmeye neden olabileceği konusunda uyardı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Lideri Christine Lagarde, Pazartesi günü yaptığı açıklamada enflasyonun şimdi tepe yapmadığını düşündüğünü söz etti.

3. Borsa hafif yükselişle açılacak; Çin ADR’leri ve konut fiyat dataları bekleniyor

ABD borsaları, hafta sonu tatilinin akabinde yaşanan düşüş üzerine kısmi bir yükselişle açılmaya hazırlanıyor.

Dow Jones 18 puandan az yükselirken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,5 artış gösterdi ve Fed yetkilileri, faiz artırımını sürdürme muhtaçlığı konusunda mevcut çizgilerine bağlı kalmalarına karşın merkez bankası siyasetinde bir değişime dair artan umutlarla tekrar daha uygun performans gösterdi.

NHC’nin düzenlediği basın toplantısı, kamu hayatının tekrar eski haline döneceğine dair umutları artırdıktan sonra gözler, Çin ADR’lerinde, bilhassa de tüketici odaklı olan paylar üzerinde olacak. Pinduoduo (NASDAQ:PDD) üç aylık sayılarıyla piyasa beklentilerini aştıktan sonra iki kat daha fazla ilgi çekecek.

ABD’nin Ekim ayına ilişkin konut fiyatı dataları, 2008’den bu yana yaşanan en büyük düşüşlerden birini gösterebilir.

4. Musk Apple’a saldırıyor

Elon Musk, Apple’ı (NASDAQ:AAPL) sansür uygulamak ve pazardaki hakim pozisyonunu berbata kullanmakla suçlayarak bir kültür savaşına sürükledi.

Musk toplumsal medya sitesi aracılığıyla, “Apple ayrıca Twitter’ı App Store’dan çıkarmakla tehdit etti ancak bunun nedenini bize söylemiyor.” argümanında bulundu.

Apple, Musk’ın doğrulanmış kullanıcılardan almayı planladığı aylık abonelik ücretinin büyük bir kısmını toplayacak. Apple’ın App Store üzerinden elde edilen gelirlerden aldığı yüksek kurullar, görüntü oyunu Fortnite’nin yayıncısı Epic ve diğerlerinin antitröst davalarına yol açmış durumda.

Musk’ın bu çıkışı; giderek daha çok kurumsal reklam verenin, içerik kontrolünün Musk idaresinde nasıl gelişeceğini görmek için Twitter’daki harcamalarını durdurduğu bir zamanda geldi. Kendisini “ifade özgürlüğü mutlakiyetçisi” olarak tanımlayan Musk, geçtiğimiz hafta askıya alınan hesaplar için genel bir af ilan etmiş ve şirketin içerik moderasyon ekibini, görevi devraldıktan hemen sonra kovmuştu.

5. Petrol Çin’le ilgili haberler üzerine toparlandı; API raporu bekleniyor

Çin’den gelen ve hükümetin, geçen yıl Çin’in petrol talebini bastıran katı COVID-19 siyasetini aşmaya kararlı olduğu konusunda piyasa iştirakçilerine inanç veren haberler üzerine ham petrol fiyatları toparlandı.

WTU vadeli süreçleri %2,4 artışla 79,12 dolardan Brent ise %2,7 artarak 86,13 dolardan süreç gördü.

API, hafta sonu tatilinde talebin gücüne ışık tutabilecek haftalık stok datalarını gün içinde açıklayacak. Analistler, ABD hükümetinin stok datalarının ham petrol stoklarında yaklaşık 2,5 milyon varillik bir düşüş yaşandığını göstermesini bekliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu