Haber

“Pandemide hijyen sayesinde görülmeyen grip salgını bu sene daha etkili olacak”

İÇ Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ grip salgınında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı. Karadağ “Geçen sene pandemiden dolayı kişisel hijyenimize dikkat ettiğimizden görülmeyen grip salgını bu sene daha çok bekleniyor. Sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda aşı yaptırmamışsak muhakkak grip aşısı yaptırmamız lazım. Devlet riskli olan hastalara bedava aşı hizmeti sağlıyor” dedi.

Kış aylarının yaklaşmasıyla havalar soğumaya başladı. Bu sebeple hastanelere grip hadisesiyle başvuranların sayısı arttı. Uzman tabip Aytaç Karadağ, grip salgının tesirini en aza indirmenin yolunun bağışıklık sistemini güçlendirmekten geçtiğini belirtti.

“ÇOCUKLAR HASTALIĞI TAŞIYARAK EVE GELİYOR” İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Aytaç Karadağ, bu sene grip salgınının geçtiğimiz yıla nazaran daha erken başladığını belirterek “İnfluenza yani bildiğimiz grip başladı. Bir ay sonra da h1n1 dedikleri ‘domuz gribi’ ve ‘Omicron’ varyantının birleşmesiyle inatçı öksürüklü hastalığın gelmesi bekleniyor. Hastalıktan korunmamızdaki en önemli faktör kişisel hijyen. Sosyal mesafeye dikkat etmeliyiz. Aynı zamanda aşı yaptırmamışsak muhakkak grip aşısı yaptırmamız lazım. Devlet riskli olan hastaları bedava aşı hizmeti sağlıyor. Bunun haricinde el hijyeninde çok dikkat etmek gerekiyor” dedi.

‘ KALABALIK ORTAMLARDA MASKE KULLANIMI ŞART”Karadağ, “Maskeleri toplu taşımada ve okullar üzere kalabalık ortamlarda takmamız lazım. Burada değerli olan yerlerden birisi okullar. Zira okullardan çocuklar taşıyıcı olarak meskene geliyorlar. Konutta yaşlılar varsa maalesef onları enfekte ederek ciğerlere inen bronşit, astım ve KOAH hastalıklarını zatürreye çevirerek insanları hastaneye yatıracak kadar çok önemli enfeksiyonlara sebep olabiliyor” diye konuştu.  “GRİP SALGINI BU SENE DAHA TESİRLİ OLACAK” İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Karadağ “Bu grip salgını, yeni doğan bebekleri dahi ağır bakıma yatırıp vefatına bile sebebiyet verilebilir. Geçen sene pandemiden ötürü ferdî hijyenimize dikkat ettiğimizden ötürü görülmeyen grip salgını bu sene daha çok bekleniyor. Aslında şu anda hastane kurumlarında hekimlerin hepsi hasta maalesef zira bu hastalık 2 hafta sürüyor. Aslında hepimizin yapması gereken ferdî bağışıklığımızı korumak. Erken uyumak lazım. Geç uyunduğu vakit kortizol denen bağışıklığı azaltan bir hormon salgılanır. Tıpkı vakitte melatonin denilen bağışıklığı kuvvetlenen hormon kâfi uyku saatini aldığımızda daha çok salgılanıyor. Bağışıklığın azalmaması için çok farklı karbonatlı besinler yemem tam zıddı antikorların üretildiği protein bazlı beslenilmesi gerekiyor. Gerilimi azaltmak ve tertipli spor yapılması gerekiyor. Bu takdirde ferdî hijyenimi ve bağışıklık sistemimi canlı tuttuğumda enfeksiyonlar kaya üzere bir duvara çarpar ve enfekte etmez” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu