Haber

Papua Yeni Gine Kudüs’te İsrail büyükelçiliği açtı

Papua Yeni Gine’nin Kudüs’te İsrail büyükelçiliğini açtığı bildirildi.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamaya göre, Papua Yeni Gine’nin Kudüs’teki İsrail büyükelçiliğinin açılışı, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ve Papua Yeni Gine Başbakanı James Marape ve beraberindekilerin katılımıyla gerçekleşti. üst düzey delegasyon.

Papua Yeni Gine; ABD, Guatemala, Kosova ve Honduras’tan sonra Kudüs’te büyükelçilik açan beşinci ülke oldu.

Kudüs’te büyükelçilik açan ülkeler

İsrail tek taraflı olarak Kudüs’ü sözde bütün ve birleşik başkenti olarak kabul ederken, Filistinliler 1967 sonlarından bu yana başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin devletini savunuyorlar.

Eski ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in “başkenti” olarak tanıdı ve 14 Mayıs 2018’de ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçiliğini resmen Kudüs’e taşıdı.

Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyan Honduras’ın, geri adım atarak büyükelçiliğini Tel Aviv’e taşımanın gündemde olduğu belirtiliyor.

İsrail, 16 Ağustos’ta Paraguay’ın da büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacağını duyurdu. İsrail Dışişleri Bakanı Cohen de 23 Ağustos’ta Sierra Leone’nin Kudüs’te büyükelçilik açacağını duyurdu.

Bazı ülkeler büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımayı düşündüklerini açıkladı ancak henüz bu yönde bir adım atmadı.

Brezilya, Çek Cumhuriyeti ve Macaristan gibi ülkeler de Kudüs’te ticari ofis açtıklarını duyurdu.

Filistin yönetiminin büyükelçiliklerini Kudüs’e taşımama yönündeki girişimleri Avrupa’nın yanı sıra Arap ve Müslüman ülkelerden de destek görüyor.

habersahinbey.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu