Ekonomi

SEB gelecek yıl TL’de ciddi düşüş bekliyor

SEB Gelişmekte Olan Piyasalar (EM) Stratejisti Erik Meyersson, liradaki değer kaybının gelecek yıl da devam edeceğini öngörüyor.

Ajansın Emerging Markets Explorer Ekim 2023 raporunun Türkiye ile ilgili bölümünde, yerel seçimlerin yaklaşmasının politika sıkılaştırmanın süresi ve kapsamının daha sınırlı olacağı anlamına geldiği belirtilirken, “Lira üzerindeki değer kaybı baskısı büyük oranda yabancı kaynaklarla hafifletiliyor” denildi. -piyasa önlemleri, ancak gelecek yıl önemli bir değer kaybı öngörüyoruz.” Söylendi.

Pek çok gelişmekte olan ülkede yıllık enflasyon oranlarının, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin geçen yılın ilk çeyreğinde başlamasından bu yana zirve noktalarından yüzde 10-20 puan düştüğüne dikkat çekiyor.
Raporda, “Ancak hedef altındaEnflasyonun artık norm haline geldiği Doğu Asya hariç, bu raporda yer alan tüm gelişmekte olan ülkelerde enflasyon hedefin önemli ölçüde altındadır.
“Üzerinde kalmaya devam ediyor.”

Raporda, “Ekonominin önceki yıllarda biriken politika hatalarının maliyetini üstlendiği birkaç istisnadan biri olan Türkiye hariç, ivme daha fazla düşüşe işaret ediyor” denildi.

siran-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu