Ekonomi

Simitteki fahiş fiyatlara dur denildi!

Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan’ın açıklamaları şöyle:

Ankara Simitçiler Odası Başkanı’nın geçtiğimiz hafta sonu açıkladığı 15 TL’lik simit fiyatına yüzde 50 oranında zam yapılmasına ilişkin 29 Ocak Pazartesi sabahı Ankara Simitçiler Odası Başkanı ile yaptığımız toplantıda, Halkın büyük tepki gösterdiği ve yoğun şikayette bulunduğu bu konuyla ilgili olarak kendilerinden aldığımız maliyet hesaplaması şu şekilde oldu: Fiyatların piyasa gerçekleriyle örtüşmediği, fiyatların olası girdi artışları dikkate alınarak belirlendiği anlaşıldı. oda başkanı röportajda yani henüz yapılmamış ama gelebilecek bir artış olabileceği beklentisiyle söyledi.

Marketten aldığımız fiyatlara göre simidin fiyatı aslında en fazla 7,50 ile 8,50 TL arasında. Ankara Simitçiler Odası’nın ikinci kez yüzde 35 kâr elde ederek simit fiyatını 15 lira olarak açıkladığı görüldü. Aslında kendilerine Temmuz 2023’te fiyat artışı verildiği, talep edilen bu artışın şu anda fahiş olduğu belirtildi. Esnaflarımıza fahiş fiyatlara mal satmaları halinde haksız fiyat belirlendiğinde cezaya tabi olacakları belirtildi.

Ticaret Bakanlığı olarak simit satan esnafımızın fahiş fiyat kontrolleri ve cezai uygulamalara maruz kalmaması, vatandaşlarımızın fahiş ve haksız fiyat uygulamalarından korunması için her alanda çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

KAYNAK: ÖZGÜRLÜK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu