Haber

Trump’ın başkanlık için tek rakibi var

ABD’de Florida Valisi Ron DeSantis, Cumhuriyetçi Parti’nin başkanlık adaylığı yarışından çekildi. Seçim kampanyasını sonlandırdığını açıklayan DeSantis, eski başkan Donald Trump’a destek verdiğini açıkladı.

DeSantis’in çekilmesiyle bu yıl kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Trump’ın karşısına çıkan tek Cumhuriyetçi aday, ABD’nin eski Birleşmiş Milletler (BM) Büyükelçisi Nikki Haley oldu.

‘ONLARA İHTİYACIMIZ YOK’

Eski başkanla fikir ayrılığı yaşadığını hatırlatan DeSantis, Cumhuriyetçilerin “Trump’a bir şans daha vermek istediklerinin” açık olduğunu ifade etti. Trump’ın ABD Lideri Joe Biden’dan ‘üstün’ olduğunu savunan Florida Valisi, yaptığı paylaşımda “Biden’dan üstün olduğu açık” dedi. New Hampshire’daki miting konuşmasında bu açıklamaya atıfta bulunan Trump, DeSantis destekçilerinin çoğunun kendisine oy vereceğini varsaydığını söyledi ve şöyle devam etti: “Ama onlara ihtiyacımız yok.”

‘BİZ PES ETMEYECEĞİZ’

Biden’ı durdurabilecek tek kişinin kendisi olduğunu belirten Haley, “Bu yarışta iki kişi var. “Biz bunu istedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.

ABD’de bir sonraki ön seçimler 23 Ocak’ta New Hampshire eyaletinde yapılacak ve ön seçim süreci 8 Haziran’a kadar sürecek. Temmuz ve ağustos aylarında yapılacak parti kongrelerinde hem Demokrat Parti hem de Cumhuriyetçi Parti kendi adaylarını belirleyecek. Cumhurbaşkanlığı seçimi için resmi adaylar. 5 Kasım’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacak aday, 20 Ocak 2025’te koltuğuna oturacak. (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu