Haber

Yakınlarını arayan depremzedeler için e-Nabız’ın fotoğraflı sorgulama özelliği var.

Türkiye’yi sarsan depremlerin yaraları sarılmaya devam ediyor.

Depremin ardından hızla farklı şehirlerde tedavi altına alınan depremzedelerin birbirine kavuşması için yeni bir adım atıldı.

Deprem sonrası yakınlarının hangi hastanede olduğunu bulamayan vatandaşlar için e-Nabız üzerinden etkinleştirilen “Doğal Afet Bilgileri” sekmesine “fotoğraflı sorgulama” özelliği eklendi.

Hangi hastanede olduğunuzu öğrenebilecek misiniz?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yazılım ile Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın koordineli çalışması sonucunda dijital sağlık platformu e-Nabız üzerinde devreye alınan bu özellik sayesinde vatandaşlar hangi birinci ve ikinci derece yakınlarının sağlık kurumunda olduğunu fotoğraflarınızı yükleyerek öğrenebilirsiniz.

Buna göre https://enabiz.gov.tr ​​veya e-Nabız taşınabilir uygulaması üzerinden e-Nabız profiline ulaşılacak ve ana sayfada yer alan “Doğal Afet Bilgileri” alanına girilecektir. Ekrandaki “Doğal Afet Bilgilendirme Metni” onaylanacaktır.

“Bu alandaki bilgiler kesin bilgi olmayıp, sağlık kuruluşlarından paylaşılan bilgilerdir” uyarısının yer aldığı yazının onaylanmasından sonra, ilgili birinci ve ikinci derece yakınların (anne, baba, kardeş, çocuk, eş) listesi onaylanır. deprem listelenir.

“Eşleşen hastanın sağlık kuruluşu bilgileri depremzede yakını ile paylaşılacaktır”

“Afet Bilgi Sorgulama” alanına her bir kişi için girildiğinde detaylı bilgi görüntülenecek ve sağlık durumu ile ilgili herhangi bir bilgi varsa; sağlık kurumu bilgileri ve detaylı bilgiler görüntülenecektir.

Sağlık durumu hakkında bilgi yoksa; Bilgi uyarısının görüntülendiği platformda istenirse yakının en son bulunduğu şehir seçilerek doğal afetler nedeniyle ulaşılamayan yakının güncel bilgileri belirtilecek ve en fazla 3 adet fotoğraf ilgili bu alana yüklenebilir. e-Nabız profili üzerinden yüklenen fotoğraflar, sağlık kuruluşundaki kimliği belirlenemeyen hastaların fotoğrafları ile karşılaştırılacak ve eşleştirilmiş hastaya ilişkin sağlık tesisi bilgisi, depremzede yakınlarıyla paylaşılacak. yapay zeka algoritması”.

e-Nabız’ın bu yeni özelliğini mobil uygulama olarak açmakta zorlananlar, e-Nabız uygulamasının son güncellemesini de IOS veya Android taşınabilir uygulama mağazalarından indirmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu