Haber

ABD’de Demokratlar Senato’da Çoğunluğu Garantiledi

ABD’de Kongre üyeliği ve valilikler başta olmak üzere eyalet ve mahallî konumlar için yapılan orta seçimlerde Demokratlar, Senato’da çoğunluğu garantiledi.

ABD halkı 8 Kasım’da düzenlenen seçimlerde, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nin tamamı ile 100 sandalyeli Senatodaki 35 koltuk için sandık başına gitmişti. Nevada eyaletinden gelen resmi olmayan sonuçlara göre, Demokrat Senatör adayı Catherine Cortez Nasto, Cumhuriyetçi rakibi Adam Laxalt’ı mağlup etti. Böylelikle aralıkta Georgia eyaletinde yapılması planlanan ikinci cins seçimde sonuç ne olursa olsun Demokratlar, 100 üyeli Senato’da 50 sandalyeye sahip bulunacak. Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in eşitlik bozma oyu sayesinde Senatoda koltuk dağılımı 50-50 bile olsa Demokratların çoğunluğu sağlaması mümkün olabiliyor. 

ABD Lider Yardımcısı, Senato Lideri olarak vazife yapıyor ve eşitlik bozma oyu kullanabiliyor. 

Joe Lombardo

ABD Kongresinde çoğunluğu sağlama yarışının yanında sonuçların çok yakın gittiği eyaletlerdeki valilik çabası de devam ediyor. Nevada’da eski Lider Donald Trump’ın takviye verdiği Cumhuriyetçi aday Joe Lombardo, rakibi olan eyaletin Demokrat Valisi Steve Sisolak’u koltuğundan etmeyi başardı. Öte yandan Associated Press’e göre, Temsilciler Meclisi’nde ise Cumhuriyetçiler 211, Demokratlar 202 sandalye kazandı fakat çoğunluk için 218 sandalye kazanılması gerekiyor. Temsilciler Meclisini Cumhuriyetçilerin kazanması halinde Demokrat Lider Joe Biden’ın yasama gündeminin sekteye uğraması olası görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu