Ekonomi

Güneş enerjisi şirketlerinin hisseleri Çin’in olası desteği nedeniyle yükseliyor

Güneş enerjisi şirketlerinin hisseleri, güneş panelleri ve ilgili ürünlerin önde gelen üreticisi Çin’in rekabetçi fiyat indirimlerine karşı harekete geçmeyi planladığına dair haberlerin ardından Çarşamba günü değer kazandı.

Citi analistleri tarafından hazırlanan bir yayında, Çin Fotovoltaik Endüstrisi Birliği tarafından düzenlenen bir forumla ilgili duyuruların ardından Çinli güneş enerjisi şirketlerinin hisselerinin bugün değer kazandığı gözlemlendi. Forumda, üretim kapasitelerinin genişlemesini sınırlamak ve agresif fiyat indirimlerini azaltmak için olası düzenleyici eylemler tartışıldı.

Hisseleri artan güneş enerjisi şirketleri arasında %21,9’luk artışla SunPower (SPWR); %11’i aşan bir artışla Enphase Energy (ENPH); %17’lik bir iyileşmeyle First Solar (FSLR) ve hisseleri önceki değerinin %9’dan fazla üzerinde işlem gören SolarEdge Technologies (SEDG) yer alıyor.

“Pekin’deki Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu ile yaptığımız kapsamlı araştırmaya göre, forum açık bir görüş alışverişini kolaylaştırdı. Öncelikle özel firmalar tarafından kontrol edilen güneş enerjisi ekipmanı tedarik zincirinin çeşitli segmentlerindeki aşırı üretim kapasitesi sorununun piyasa güçleri tarafından düzenlenmesi gerekiyor,” dedi Citi.

Ancak, aynı zamanda şunları da belirttiler: “Hükümetin mevcut arz fazlasını gidermek için yeni politikalar uygulamaya koyması olası değildir. Bu arz fazlası bağlamında, polisilikon fiyatı geçen hafta bir önceki haftaya göre %2,4 düşüşle kilogram başına Rmb41’e gerileyerek tüm üreticilerin üretim maliyetinin altına düştü. Gofret ve hücre fiyatları ise haftalık bazda sırasıyla %5-12 ve %3-9 oranında düşüş gösterdi.”

Bu makale yapay zeka teknolojisi kullanılarak yazılmış ve çevrilmiş olup bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu