Ekonomi

Kripto piyasasının değeri 1,44 trilyon dolara ulaşırken Bitcoin 46 bin dolara yaklaştı

NEW YORK – Kripto para piyasası son günlerde önemli bir yükselişe tanık oldu ve Bitcoin (BTC) kısa süreliğine 38.000 dolara düştükten sonra Perşembe günü 46.000 doları hedefledi. Bu yeniden canlanma, CoinDesk Piyasa Endeksi’ndeki %3,8’lik artışın yanı sıra genel piyasa değerinin 1,44 trilyon dolara ulaştığı daha geniş bir artışın parçası.

İyileşme, piyasanın hafta başında 300 milyon dolarlık bir tasfiye darbesi alması ve vadeli işlem tasfiyelerinin sakin kalması sonrasında geldi. Bu ivme kısmen fiyat hareketinin önemli bir itici gücü olan spot alımlara bağlanıyor.

Birkaç altcoin de önemli karlar elde etti. Kardano(ADA) ve Dogecoinile ilgili ( DOGE) kaydedilen her değer %12’ye kadar artar, solana(SOL), FTX ile ilgili endişelerin azalmasıyla 67 dolara yükseldi. Çığ(AVAX), Ava Labs’ın JPMorgan’ı (NYSE:JPMorgan) Singapur’da yeni bir portföy yönetimi aracı başlatacak. JPMİşbirliği yaptığı haberlerin etkisiyle %24 oranında artış gösterdi.

İlginç bir biçimde, kripto para birimleri hisse senetlerinden ayrışmanın erken belirtilerini gösterdi. Her iki varlık sınıfı da Ekim ayından bu yana yükselişte olsa da kripto paranın son hareketleri piyasa davranışında potansiyel bir farklılığa işaret ediyor. Bu değişiklik, yatırımcıların küresel ekonomik zorluklar karşısında kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan dijital varlıklara olan güveninin arttığına işaret ediyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu