Ekonomi

Nissan, Honda ile elektrikli araç bileşenleri ortaklığını değerlendiriyor

Nissan Motor Co. elektrikli araçlar (EV) için gerekli bileşenler konusunda işbirliği yapmak üzere Honda Motor Co. ile bir iş ortaklığı kurma olasılığını araştırıyor. Bu stratejik hamle, Japon otomobil üreticisi yoğunlaşan küresel EV pazarında rekabet etmeye çalışırken üretim maliyetlerini düşürmeyi amaçlıyor.

Nissan’a yakın kaynaklar, şirketin ölçek ekonomisi elde etmek için bu ortaklığı düşündüğünü açıkladı. Bu durum özellikle Çinli elektrikli araç devi BYD, Tesla ve elektrikli araç sektöründeki diğer oyuncuların sert rekabetiyle karşı karşıya olan Japon otomobil üreticileri için büyük önem taşıyor.

Nissan ve Honda arasındaki resmi görüşmeler henüz başlamamış ve ortaklığın kapsamı belirsizliğini koruyor olsa da, işbirliği fikrinin iki şirketin üst düzey yöneticileri arasında ortaya çıktığı söyleniyor.

İşbirliği potansiyel olarak “kei car” segmentini (öncelikle Japon pazarı için tasarlanmış kompakt araçlar) ve önemli elektrikli araç parçalarını içerebilir. Ortaklığın uluslararası girişimlere doğru genişleme olasılığı da var. Ancak böyle bir genişleme Honda’nın General Motors ile mevcut işbirliğini etkileyebilir.

Nissan sözcüsü potansiyel ortaklık hakkında yorum yapmaktan kaçınırken, Honda temsilcisi paylaşılabilecek herhangi bir bilgi olmadığını belirtti. Honda’dan bir kaynak, Nissan ile ortaklığın değerlendirilmekte olan birçok seçenekten biri olduğunu ve yeni bir işbirliğine gitmeden önce çeşitli faktörlerin çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Honda 2040 yılına kadar tüm satış gamını elektrikli ve yakıt hücreli araçlara dönüştürmek gibi iddialı bir hedef belirlemiş durumda. Bu arada Nissan, başta Avrupa’da olmak üzere elektrikli araçlar konusunda Renault ile işbirliğini sürdürüyor. Yakında çıkacak olan elektrikli Nissan Micra, yeni Renault Five ile aynı mimariyi paylaşacak ve kuzey Fransa’daki aynı fabrikada üretilecek.

Nissan ayrıca Renault’nun yeni elektrikli araç kuruluşu Ampere’e 600 milyon €’ya (652,50 milyon $) varan önemli bir yatırım taahhüdünde bulundu. Bu yatırım Nissan’ın elektrikli araç pazarındaki konumunu ilerletme konusundaki kararlılığını vurgulamaktadır.

Honda ile potansiyel ortaklık, işbirliğinin başarı için giderek daha önemli bir faktör haline geldiği ve hızla gelişen otomotiv endüstrisinde Nissan’ın rekabet gücünü artırmaya yönelik stratejik bir yaklaşımı temsil ediyor.

InvestingPro İçgörüleri

Nissan Motor Co. elektrikli araç bileşenleri için Honda Motor Co. ile stratejik bir ortaklık kurmayı düşünürken, RENA kodu altında işlem gören Nissan’ın mali sağlığına ve piyasa performansına bakmak önemlidir. InvestingPro’nun en son ölçümleri Nissan’ın 12,67 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu gösteriyor ki bu da otomobil endüstrisindeki önemli büyüklüğünü yansıtıyor.

InvestingPro’nun önemli veri noktalarından biri de Nissan’ın 5,3 gibi cazip bir seviyede bulunan fiyat/kazanç (F/K) oranı. Bu düşük kazanç katsayısı, hisse senedinin kazançlarına göre şu anda değerinin altında olduğunu ve potansiyel olarak yatırımcılar için cazip bir giriş noktası sunduğunu gösterebilir. Buna ek olarak, Nissan’ın 2023’ün 4. çeyreği itibariyle son on iki aylık geliri 57,82 milyar $ olarak bildirilmiştir ve %13,05’lik bir gelir artışı ile satışlar açısından güçlü bir performansa işaret etmektedir.

Operasyonel açıdan bakıldığında, Nissan’ın brüt kâr marjı %20,81’dir ve bu da şirketin satışlarına kıyasla üretim maliyetlerini ve giderlerini yönetmedeki verimliliği hakkında fikir vermektedir. Bu metrik, Nissan’ın Honda ile önerilen işbirliği yoluyla üretim maliyetlerini azaltmaya çalıştığı için özellikle önemlidir.

InvestingPro İpuçları, Nissan’ın Otomobil sektöründe önde gelen bir oyuncu olduğunu ve son on iki ayda kârlı olduğunu öne sürüyor. Ayrıca, hisse senedi 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın işlem görüyor, bu da özellikle potansiyel ortaklıkları yönlendirirken ve EV pazarına yatırım yapmaya devam ederken şirketin gelecekteki beklentilerine olan piyasa güvenini gösterebilir.

Daha derin analiz ve daha fazla InvestingPro İpucu ile ilgilenen okuyucular için, InvestingPro’n un Nissan platformunda https://www.investing.com/pro/RENA adresinden erişilebilecek 6 ipucu daha bulunmaktadır. Daha kapsamlı bir yatırım analizi araç seti sunan InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirim elde etmek için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanmayı unutmayın.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu