Haber

Şırnak’ta Kaçak Elektrik Patlaması

Şırnak’ta kaçak yeraltı hattı patlama sonucu ortaya çıktı

ŞIRNAK – Şırnak’ın Cizre ilçesinde yer altına çekilen kaçak sınır, meydana gelen patlama sonucu ortaya çıktı.

Dicle Elektrik’ten yapılan açıklamaya göre, ilçede yer altı şebekesinden elektriğin kaçak kullanılması sonucu aşırı yüklenme nedeniyle kabloların patlaması sonucu çıkan yangın, mahallede paniğe neden oldu. Patlamayı fark eden vatandaşlar durumu elektrik şirketine bildirdi.

Dicle Elektrik arıza onarım ekibi, yaptığı inceleme sonucunda yer altındaki elektrik kablosunun kesici aletlerle açıldığı ve civardaki konutlara kaçak elektrik çekildiği belirlendi. Patlamaların ana sebebinin, ısınma amaçlı kaçak elektrik tüketiminden kaynaklanan aşırı yük sonucu temas noktalarının aşırı ısınması ve ardından çıkan yangın olduğu belirlendi. Yetkililer, şebekenin zarar görmesi nedeniyle mahallenin bir bölümünde meydana gelen elektrik kesintisini kısa sürede gidererek vatandaşların elektrik ihtiyacını yeniden karşıladı.

18 aboneye yasa dışı işlem

Yer altı kablosuna yapılan temaslardan kaçak elektrik kullandığı tespit edilen 5 konut abonesi hakkında yasal işlem başlatıldı. Ayrıca bölgede beklenen diğer yer altı kaçak enerji hatlarının varlığının araştırılması amacıyla mahalle genelinde yer altı kablo tespit cihazlarıyla detaylı tarama yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda çeşitli yöntemlerle kaçak elektrik kullandığı tespit edilen 13 abonenin de aralarında bulunduğu toplam 18 abone hakkında yasal süreç başlatıldı.

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, 3K bölgesinde yer alan Şah Mahallesi’ndeki saha gruplarının kesintisiz, kaliteli ve kayıpsız olarak nitelendirdikleri bu durumla ilgili tespit ettikleri bu durumla ilgili incelemelerin sürdüğünü belirtti.

“Yaklaşık 2 yıl önce elektrik şebekesinin yer altına alınmasından sonra kaçak elektrik bağlantılarının tespiti bizim için soru işareti oluşturmuştu” diyen Arvas, şöyle devam etti: “Kaçak bağlantıların, çalışma tamamlandıktan hemen sonra yapılmış olabileceğinden şüpheleniliyor.” Yollarda asfaltlama çalışmaları veya müteakip kazılar yapılmadan yer altı ağı çalışmaları.” “Ayaktayız” dedi.

Dicle Elektrik yetkilileri, teknolojik tekniklerle kaçak elektrik kullanımına karşı etkin bir şekilde mücadele ettiklerini, diğer abonelerin de hizmetlerinden kesintisiz olarak yararlanabilmeleri için gerekli tüm önlemleri aldıklarını belirtti.

Yetkililer, azınlığın yasa dışı kullanımının çoğunluğun kaliteli elektrik hizmetlerinden faydalanmasını engellediğine dikkat çekerek, bu sorunu çözmeye kararlı olduklarını vurguladı.

Şehir merkezlerinde kaçak tüketim yüzde 16,55’e düştü

Dicle Elektrik, abonelerinin kayıpsız, kesintisiz ve kaliteli elektrik enerjisi alabilmesi için hizmet verdiği illerde 1,1 milyon aboneyi kapsayan “3K” bölgeler oluşturdu. Şebekelerin yenilendiği, iletim hatlarının yer altına alındığı bu bölgelerde kaçak elektrik tüketimi yüzde 16,55’e düştü. Böylece 3K bölgesindeki aboneler arızalardan kaynaklanan elektrik kesintilerini adeta unuttu. Ancak bazı kişilerin, iletim hatları yerin yaklaşık bir metre altında olmasına rağmen bu hatlara kablo bağlayarak kaçak elektrik kullandıkları belirlendi. Dicle Elektrik’in bölgede kayıt dışı elektrik tüketimiyle mücadele konusunda Ar-Ge projeleri yürüttüğü biliniyor. Ar-Ge çalışmalarına tepki olarak kaçak elektrik kullanmakta ısrar eden kümelenmeler, karşı Ar-Ge çalışmaları ile de kaçak elektrik kullanmakta ısrarcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu