Teknoloji

TÜRKSAT 6A,  SpaceX Falcon 9 İle Yörüngeye Gönderildi 

Uzun süredir beklediğimiz Türksat 6A, SpaceX roketi ile beraber uzaya başarılı bir şekilde gönderildi.

Türksat 6A’nın önemi, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla geliştirdiği ilk uydu olması. Fırlatma Türkiye saati ile 02.30 vakitlerinde gerçekleşti. Uydu, SpaceX’in yeniden kullanılabilir roketi Falcon 9 ile fırlatıldı. Fırlatma konum olarak ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Uzay Üssü’nden gerçekleştirildi.

Videoda da görüldüğü gibi TÜRKSAT 6A, başarılı bir şekilde yörüngeye gönderildi. Uydunun, 42 derece doğu boylamında yörüngeye yerleşeceği bildirildi.

Türksat 6A uydusu, tartışmasız Türkiye’nin en önemli AR-GE projelerinden biri olarak görülüyor. Türksat 1B’den 5B’ye kadar tüm uydular yurt dışı firmalarında yaptırılıp uzaya yörüngeye gönderilmişti. Türkiye TÜRKSAT 6A ile birlikte kendi haberleşme uydusunu yapıp uzaya gönderen 11 ülke arasına girdi.

TÜRKSAT 6A, SpaceX Falcon 9 İle Yörüngeye Gönderildi

TÜRKSAT 6A yapımında olan firmalar

TÜRKSAT 6A’yı finanse eden TÜBİTAK, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yer alıyor. Gelişim aşamalarında ise TÜBİTAK UZAY, TUSAŞ, CTeech ve ASELSAN gibi firmalar rol oynadı. Bunun yanında uydunun parçaları için de birçok yerli şirketle çalışıldı.

Uydunun ağırlığı 4 tonun üzerinde olduğu belirtildi. TÜRKSAT 6A’nın geniş kapsama alanı ve TV yayıncılığında ülkenin ihtiyaçlarını karşılaması hedefleniyor, hizmet ömrü ise 15 yıl sürecek. Ancak sadece Türkiye’ye değil, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Avrupa kıtalarındaki birçok kişiye hizmet verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu