Ekonomi

Britanya 2028 yılına kadar milyonerlerinin %17’sini kaybedecek

UBS Küresel Servet Raporu’nun 2024 yılı için yaptığı son tahminlere göre, İngiltere’nin ABD doları milyoneri nüfusunda önemli bir azalma bekleniyor. Bir önceki yıl 3.061.553 olan bu sayının 2028 yılına kadar %17’lik bir düşüşle 2.542.464’e gerileyeceği tahmin ediliyor. Bu düşüş, aralarında ABD, Almanya, Fransa, Japonya, İspanya ve İtalya’nın da bulunduğu diğer bazı ülkelerdeki milyoner sayısında öngörülen artışla tezat oluşturuyor.

Raporda ayrıca İngiliz vergi politikalarının lüks mülklere olan talep üzerindeki etkisi de vurgulandı. Bir İngiliz emlak grubu olan Winkworth, varlıklı bireylere yönelik vergi önlemleri ve yeni İşçi Partisi hükümetinin özel okulları vergilendirme önerisiyle ilişkilendirdikleri üst düzey gayrimenkul talebinde bir düşüş gözlemledi.

UBS raporu, 2028 yılına kadar ABD’deki dolar milyonerlerinin sayısında %16’lık bir artış öngörürken, Fransa’da benzer bir büyüme ve Almanya’da %14’lük bir artış öngörüyor. Japonya’da %28’lik bir artış beklenirken, İspanya ve İtalya’da sırasıyla %12 ve %9’luk bir büyüme yaşanacağı tahmin edilmektedir.

Küresel olarak servet, 2022’deki %3’lük düşüşün ardından 2023’te dolar bazında %4,2 oranında artmıştır. Rapor, 2028 yılına kadar incelenen 56 pazarın 52’sinde net serveti 1 milyon doları aşan yetişkin sayısının artacağını öngörmektedir. Tayvan’ın, büyük ölçüde gelişen mikroçip endüstrisi nedeniyle milyoner sayısında %47’lik bir artışla en önemli büyümeye tanık olması bekleniyor.

UBS raporu serveti, hane halklarının sahip olduğu finansal varlıklar artı reel varlıkların toplamından borçlarının çıkarılması olarak tanımlıyor. Rapor, küresel servetin yaklaşık %92,2’sini temsil eden 56 pazarı kapsamaktadır.

Son 15 yılda, Asya-Pasifik bölgesi neredeyse %177’lik artışla en önemli servet artışına sahne olurken, onu yaklaşık %146 ile Amerika kıtası takip etmiş, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesi ise %44 oranında büyümüştür. Bununla birlikte, Asya-Pasifik bölgesi 2008’den bu yana %192’nin üzerinde bir artışla borçlanmada da en keskin yükselişi yaşamıştır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

arhaviajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu