İş

NVIDIA çip üretiminde TSMC ve Synopsys ile işbirliği yapıyor

SAN JOSE, Kaliforniya – NVIDIA (NASDAQ:NVDA) bugün, hesaplamalı litografi platformu NVIDIA cuLitho’yu üretime geçirmek için Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) ve Synopsys ile ortaklık kurduğunu duyurdu. Bu işbirliği, gelişmiş yarı iletken çiplerin üretim sürecini hızlandırmayı amaçlıyor.

NVIDIA cuLitho’nun TSMC ve Synopsys’in sistemleriyle entegrasyonu, çip üretimini geliştirecek ve yakında çıkacak olan NVIDIA Blackwell mimarili GPU’ları destekleyecek. NVIDIA CEO’su Jensen Huang, ortaklığın yarı iletken ölçeklendirmesini ilerletmek için hızlandırılmış hesaplama ve üretken yapay zekadan yararlandığını belirtti.

Çip üretiminde kritik bir unsur olan hesaplamalı litografi, geleneksel olarak CPU yoğun bir görevdi ve büyük hesaplama kaynakları gerektiriyordu. NVIDIA, GPU hızlandırmalı platformlarının kullanılmasının bu işlem için gereken süreyi ve kaynakları önemli ölçüde azaltabileceğini iddia ediyor. Örneğin, şirkete göre 350 NVIDIA H100 sistemi 40.000 CPU sisteminin yerini alabilir.

TSMC, GPU hızlandırmalı bilgi işlemin iş akışlarına entegrasyonu sayesinde önemli performans iyileştirmeleri, artan verim ve azalan güç gereksinimleri bildirmiştir. TSMC CEO’su Dr. C.C. Wei, NVIDIA cuLitho’dan yararlanmanın yarı iletken ölçeklendirmesini yönlendirmede etkili olduğunu ifade etti.

Synopsys de hesaplama iş yüklerini hızlandırmak için NVIDIA’nın platformunda çalışan Proteus maske sentezi yazılım ürünleriyle bu işbirliğinin faydalarını gördü. Synopsys Başkanı ve CEO’su Sassine Ghazi, bu ortaklığın angstrom düzeyinde ölçeklendirmeyi mümkün kılma ve geri dönüş süresini azaltma konusundaki önemini vurguladı.

NVIDIA, cuLitho platformunu daha da geliştiren ve hızlandırılmış süreçlere ek olarak iki kat hızlanma sunan yeni üretken yapay zeka algoritmalarını tanıttı. Yapay zeka odaklı bu iş akışı, optik yakınlık düzeltme (OPC) sürecini kolaylaştırabilecek mükemmele yakın ters maskelerin oluşturulmasına olanak tanıyor.

cuLitho’yu üretime entegre etme hamlesi, gelişmiş yarı iletken üretiminin artan karmaşıklığını ve hesaplama taleplerini karşılamaya yönelik bir adımdır. Bu ortaklığın 2nm ölçeğinde ve ötesinde çipler için yeni teknolojilerin geliştirilmesini kolaylaştırması bekleniyor.

Bu duyuru NVIDIA tarafından yapılan basın açıklamasına dayanmaktadır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu